Дорогі подруги й друзі!
Гасло 2009 року: «Хто борець – той здобуває світ» можна зрозуміти по-різному.
Якщо візьмемо за приклад річниці, які ми цього року відзначаємо, зауважимо, що центральне поняття представляє якусь боротьбу, як, наприклад, життя Степана Бандери – його боротьба за самостійну Україну; Іван Котляревський – боротьба за українську літературну мову; Симон Петлюра – визвольні змагання і т.п. Яка була б ситуація сьогодні, якби Степан Бандера не вірив так сильно в свою націю, якої самостійність він на кожному кроці обстоював? Він щохвилини був готовий віддати своє життя за цю святу ідею. Які були б наша література й мова якщо б Котляревський не вирішив писати свої твори рідною мовою? Якою мовою писали б сьогодні наші письменники й поети, якщо б Котляревський не боровся за українську мову?
У цьому році – 2009-му, ми відзначаємо 100 років від народження і 50 років від трагічної смерті Великого Сина Українського Народу, Борця і Революціонера – Степана Бандери. Бандера виніс із батьківського дому сильну віру в Бога, любов до свого Народу, що з роками переходила у віру в свій Народ, на якій кувалася ідея свободи української нації і її соборної держави. Мабуть, найкраще можна охарактеризувати Бандеру словами Івана Франка із його поеми «Мойсей»:
Все що мав у життю, Він віддав
Для одної ідеї,
І горів, і яснів, і страждав,
І трудився для неї ....
У нашому житті ми також маємо вибір. Ми можемо піддаватися, коли нам щось стає на перепоні, або якщо нам надто тяжко. Або можемо скористатися своїм розумом, освітою, досвідом і сильною волею, щоб перебороти труднощі, щоб досягти своєї мети. Боротися – не завжди значить боротися фізично або збройно, це може теж означати шукати спосіб, яким досягти наміченої мети, користуючись своїми вродженими чи набутими здібностями – освітою та вірою в Бога, вірою у власні сили.
У наших сумівських засадах зазначено, що знання – це духовна сила і зброя. Здобуваючи знання, ми підкріплюємо свою духовність і таким чином формуємо свій світогляд і усвідомлюємо свої життєві цілі та набираємо досвід через своє особисте пережиття (ст. 9 Правильника). Отож, наше гасло можна інтерпретувати, що ми не повинні піддаватися, а постійно працювати над собою, щоб покращитися і тим можемо зробити кращий вклад у суспільстві й самі собі.
Мета річниць – відзначати видатні постаті і важливі дати історії України, щоб ми запам’ятали минуле, зрозуміли контекст цих подій і постатей і коли потрібно боронили честь України. Річниці також дають нам нагоду виокремити з ряду тих осіб, які є прикладом для нас та віддзеркалюють особисті якості, які ми, сумівці, стараємося плекати. Річниці вибираємо не тільки із доби визвольних змагань, але також стараємося подати річниці, які стають прикладом переломних моментів в історії нашого народу, і підтримують наші виховні засади. Вибрано Світовою Управою цього року одну головну річницю і ряд додаткових річниць. Сподіваємося, що виховники їх представлять Юнацтву для кращого розуміння історії в контексті розбудови української держави і при цьому підтвердять засади, принципи й цінності на яких наша Спілка побудована. А це озброїть юнацтво додатковою інформацією, знанням і досвідом для особистої користі, на користь СУМ і українського народу.
подр. Ірка Єндрієвська
Голова Світової Виховної Ради