Осередок Спілки Української Молоді в Гамільтоні, 4-ий відділ Харків імені Івана Климова-Легенди, загіціовано в листопаді 1949 року, а вже в лютому 1950 року відбулися перші Загальні Збори.
На початку осередок розвивав свою ділягці суспільно-громадській та в самодіяльних гуртках бо членство яке започаткувало СУМ було доросле. Заразу осередок відбував свої сходини в залі бувшої церкви Св. Духа а відтак переніс свою діяльність до залі Українських Ветеранів на вулицю Бартон і Лотридж. Весною 1954 року, разом із ЛВУ (тепер ЛУК), закулплено власну домівку на вулиці Ерл. В 1958 році перенеслась діяльність до новозакупленої домівки на вулиці 1099 Канон схід а в 1965 році разом із ЛВУ та ОЖ-ЛВУ закуплено тепепішні приміщення пру 239 і 241 Кенилворт Авеню та добудовано частину де міцтется сумівські заняття та Курси Українознавства Коли будинок заінкорпоровано, члени СУМ стали провідними членами корпорації Українського Культурного Центру.
Вже в 1954 р. створено булаву юнацтва і всі зулсилля нового осередку спрямовано на виховання молоді в любові Бога і Батківщини.
Приналежність до СУМ, це не ізольований момент в житті дитини, але момент, який започатковує виховний процес. Цей процес є пов’язаний і метою виховання молодої людини на характерного морального, ідейного, провідного члена української спільноти.
У відділі відбиваються юнацькі тижневі сходини з відповідною програмою яка включає гутірки, спів, самодіяльність чи ручні роботи та спорт. Гутірки дають юнацтву знання з українознавства, з діягки історії, географії, культури, традицій, літератури, першої помочі, життя в природі теренознавства і взагалі поширення світогляду.
Спорт, спів, прогільки, самодіяльні роботи будують почуття самовартости та зживають молодих людей через спільні переживання.
Щороку праця з юнацтвом є відмічена Місяцем Юного Сумівці травні, коли по осередках відбуваються імпрези підготовлені та присвячені молодим юнакам і юначкам. Традиційно, Місяць Юного Сумівця закінчується урочистим Святом Весни коли юнацтво отримує відзначення за досягнення умілодней протягом шкільного року.
Один із найважливіших аспектів виховання – це табори. В 50 роках розвинулась активна кампанія для здобуття власної оселі. Б 1954-у році закуплено оселю “Веселка”. Перше засідання в справі купна оселі відбулося в Гамільтоні. Відтак осередок взявся до праці щоб будувати паланки, каплицю та басейн. Протягом десятиліть, осередок фінансував різні проєкти та вкладав безмежні години праці в підтриманні оселі та її адміністрації через Дирекцію до якої входять представники осередків підвденного Онтаріо.
Осередок Гамілтон завжди старався щоб щонайбільше кількість молоді брала участь в різного роду таборах. Члени осередка були на таборових комісіях, щоб організувати табори, були численними членами команд таборів, виховних складів, медичної опіки та адміністрації.
Дуже розвинута в осередку була і далі є мистецька діяльність. Від початків організації в 49-ому році організувалися хори і танцювальні ансамблі, духові оркестри, театральні гутірки, школи гри на бандурі, гру на духових інструментах та українських народніх танців. Вже коло 20 років при осередку існує жіночий хор “Світанок”. Під вмілую дирегентурою Марічки Глібович-Данкин хор існує вже 10 років.
Щоб поширювати і поглиблювати знання про Україну серед української молоді, осередок зорганізував в 1961 р. Курси Українознавства які травають по сьогодня. На Курсах протягом 45 років навчалось сотки молоді Гамілтону і околоці.
Члени нашого осередку розвивали і далі розвивають свою діяльність в площині суспільно-громадській як наприклад студентські клюби, Конґрес Українців Канади, в системі Державницького Фронту як також в Крайові і Центральні Управах СУМ.
Дивлячись на довголітню працю Спілки Української Молоді в Гамілтоні, можна ствердити, що Спілка мала надзвичайно важливу рола в розбудові українського суспільно-громадського життя та у вихованні молодих поколінь.