ІСТОРІЯ СПІЛКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ
СУМ
- Роки 1917-1920 це час упаду царської Росії та Большевицької
Революції.
- Використаючи цю нагоду, Український нарід проголосив свою незалежність у 1918 та почав відбудову держави. Дуже активні у відбудові були учні середніх шкіл які помагали урядові у проведенні освідомної праці серед народу.
- На жаль український уряд був зложений з деяких соціалістів котрі уважали Москалів братами. Вони уплили на уряд позбутися української армії, заявляючи що старший брат Росія оборонить Україну коли буде потрібно.
- Даючи їм доступ до наших людей, большевики баламутили нарід з кличами про хліборобську перемогу.
- На против, патріотичні українські студенти роздавали листівки та памфлети, і вели розмови про українську самостійність. Також малювали афіші які закликали колишніх вояків і молодих чоловіків голоситися до українського війська і воюювати в обороні рідної держави замість комуністичного ідеалу.
- У січні 1918 на Київ поступили большевики. 29 січня, під Крутами, 120 клм. на північний схід Києва, 250 юнаків та 300 чоловік стали протів 6000 большевицького війська. Лиш 27 залишилося і вони були на другій день постріляні.
- Для того щоб впливати на молодь большевики створили КОМСОМОЛ - Комуністичну Спілку Молоді. Комсомол впоював у молодь страшну ненавість до всього некомуністичного та українського. Вони зневажували усе християнське, у школах мали завдання витиснути усю патріотичну молодь та відстрашити їх від будь якої патріотичної дії. Але без рекоминдації Комсомолу часто неможна було дістатися до вищої школи чи здобути доброї роботи.
- Під керівництвом визначних і патріотичних науковців Сергія Єфремова і Володимира Дурдуківського, 20 літний Микола Павлушков почав організувати молодь, з метою обєднати усіх молодих українців які визнавали самостійність України і які готові боротися за цю справу.
- У травні 1925, у Києві, Микола Павлушков оформив програму Спілки Української Молоді. Програма постановила добровільне обєднення юнацтва на ґрунті спільної боротьби за волю України, та виховання добрих українців та свідомих громадян на майбутнє.
Разом з Миколою Павлушком, першими членами СУМ-у були Борис Мдтушевський, Діодор Бобиря, Григорій Слободяник, Петро Нечитайло і Юрко Виноградов.
- Члени СУМ переважно займалися передрукованням та переписуванням патріотичної літератури і розповсюджували між молоддю та громадою. Вони також організували хори, драматичні гуртки та освітні гуртки. На початку 1930-их років, члени були також активні протів колектівізації.
- Тому що большевики не принимали протилежної думки, СУМ мусів бути зорганізований на таємні базі, на системі П'ЯТІРОК. Кожний член гуртка мав зорганізувати таємну групу п'ять нових членів які незнали би про жодних других членів поза своїм іншим колом. Навіть у своїй пятірці члени мали працювати за пседами і тим самим не знали справжнє ім'я других членів.
- На весні 1929 почалися масові арешти та вбивство по всій Україні, людей кого запідозрівалося у антибольшевицькій діяльності та у 1930 Икраїнська Автокефальна Православна Церква була ліквідована. Заарештовано також, Павлушкова, Єфремова і Матушевського.
- У 1930 у Харкові відбувся суд на 45 членами СУМ і СВУ(СПІЛКА ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ). Микола Павлушков був засуджений на смерть але змінено на сувору ізоляцію у північні Росії, на Острів Соловки де його тортурували і у 1937 розтрілели.
Матеріал підготовила: Тетяна Захаряк (Осередок: Мельборн iм. гет. І. Мазепи) в 10-ого жовтня 1999р.
|