CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Українська Повстанська Армія

Що це УПА?

Це організована і збройно-політична сила цілого українського народу за планом ОУН, під проводом Головного Командира під час Другої Світової Війни.

Яка була мета УПА?

1. Оборонити нарід від планового фізичного винищування його ворогів.
2. Прогнати всіх ворогів з України.
3. Здобути Самостійну, Соборну, Українську Державу.

Причини створення УПА

22-го червня 1941-го року, німецька армія почала наступ на СССР. Гітлерівський наступ заскочив радянського тирана Сталіна, бо в 1939 році Німеччина і CCCP заключила договір про співіснування і Сталін почав вважати Гітлера за свого союзника та приятеля. Таким чином, напад німців заскочив москалів.

Українці, як і всі другі поневолені Москвою народи, спершу вітали німців, як визволителів від страшної тиранії Москви, що спричинила смерть десяткам мільйонам людей через штучний голод, розстріли, вивози на Сибір та на тяжкі роботи по тисячах концентраційних таборах СССР.

Але, німці прийшли не як визволителі, тільки як завойовники, і це скоро пізнали українці. Перший іспит німецьких інтенцій відбувся, коли Організація Українських Націоналістів під проводом Степана Бандери проголосила на перший день, коли німці почали вмаршовувати до Львова, відновлення української держави. Це був Акт 30-го червня і німці відразу вимагали від провідників ОУН відкликати його. Коли ОУН відмовила це зробити, німці заарештували Голову Уряду Степана Бандеру , Ярослава Стецька, і кількох інших осіб. Підняти повстання проти німців ОУН в тому часі не могла, бо немала відповідної сили, але дано наказ готуватися до такої можливості-відбувати військовий вишкіл, знаходити і ховати зброю залишену утікаючими більшовиками, тощо.

Німці почали від вересня, 1941-го року масові арешти, розстріли, публічні екзекуції та підступні вбивства членів ОУН та націоналъносвідомих украінців. ОУН спершу стримувалася від збройних ударів, бо німці пильно дотримувалися розпорядку, що за кожного одного забитого німця, 50 людей заплатять своїм життям. (Ha Східній Україні розтрілювали 100 осіб за одного вбитого німця). Натомість більшість членів ОУН законспірувалось в підпіллі, яке постійно поширювали свої дії, зміцнювало проти-німецькі настрої у народі, розповсюджувало визволъно-націоналістичні ідеї, та робило заходи, паралізували більшивицьке підпілля, яке діяло в Україні, тільки для того, щоб викликати ще більший німецький терор, a головно, щоб німецькими руками знищити національно-свідому й активну українську інтеліґенцію.

Зріст німецького терору на Волині і Поліссі з масовими ув'язненнями, розтрілами свідомих украінців, вивозами на примусову роботу до Німеччини, грабуванням українських селян, як і збільшення дій більшовицьких партизан, які тероризували українське населення у цих північних землях України, підтвердили необхідність негайної організації військової сили на цих теренах. Полісся було придатним до партизанки, бо це терен із великими лісами, мочарами та болотами, дуже несприятливий для маршів реґулярних військових частин.

Вже від 1942 року ховалися тут підпільні та партизанські групи. Більшовики спускали тут парашютами добре вишколених партизанів, яким пізніше літаками привозили харчі і зброю. Українці вже раніше почали партизанські дії проти цих більшовицьких партизан, які тільки грабували українських селян, або нападали на німців для ефекту, щоб стягнути німецьку лють на украінських селян.

Більшовицьким партизанам допомагали польські колоністи, які мордували українців і забирали від українських селян все те, що залишилося їм після стягнення контингентів німцями. B такій ситуації провід українського підпілля дає кожному із краєвих проводів свобіднішу руку у виборі форм боротьби відповідно до місцевої ситуації. A що на Поліссі, потреба негайного переходу до збройної партизанки була найбільш пекучою, тому й постає саме тут перший Відділ Украінської Повстанської Армії. 14-го жовтня 1942 року, Сергій Качинський-Остап, що був військовим референтом Крайового Проводу ОУН на північнозахідніх землях України /син православного священика та колишній старшина польської армії/ зортанізував першу сотню УЛА. Скоро після цього постає сотня УПА на сусідній Волині.

Перші удари УПА

Перші місяці боротьби УПА були присвячені дуже важливому завданню-здобути для себе безпечний терен, звідки УПА могла би провадити свої діі. Тому, що на Поліссі ще було багато більшовицьких партизанів, звернено увагу на прочищення цих теренів від більшовицької партизанки і змушено більшовиків посунути свої дії далі на північ. Як рівнож було звернено увагу на удари пo польських станицях підпілъних організацій. Командир Остап став швидко відомим більшовицьким партизанам і польським бандам. Ці терени перейшли під повну контролю УПА і стали першою "повстанською республікою". Тут постали бази операції УПА, вишкільні табори, бази збірки та постачання зброї, госпіталі, друкарні, тощо. Численні наскоки на німецькі поїзди, що везли зброю для фронту на сході, збільшувало припаси зброї, амуніції та інші військові припаси.

Перший бій з німцями звів відділ командир Коробки, 7-го лютого 1943-го року, наступаючи на місто Володимирець. У боях з німцями впали обидва командири перших відділів УПА: командир Остап загинув 10-го березня 1943-го року в бою при нападі на німецький магазин зброї й амуніціі в Оржеві, a командир Довбешка-Коробка впав 22-го лютого 1943 року в бою біля Висоцька.

Військова Влада:

Головний Командир
|
Крайові Командири
|
Командири Військових Округ
|
Командири Відтинків

Курінь ( - це організаційна одиниця) складається:

*Курінний та його штаб
*Три стрілецькі сотні
*Сотні важких скорострілів або Чота важких гранатометів
*Рій польової жандармерії

Організаційна структура УПА:

УПА поділяється на чотири території:
1. УПА - Північ: включає Волинь і Полісся
2. УПА - Захід: включає Галичину, Буковину, Закарпаття, і Закерзоння.
3. УПА - Південь: включає області Кам'янець-Подільську, Вінницьку, і Київську (південну її частину)
4. УПА - Схід: включає області Житомирську (північну її частину), Чернігівсько-Київську (північну її частину)

Повстанський табір:

Табір розташовувався в лісі або на багнах, під прикриттям дерев і кущів, оточенний та зберіганий потрійним перстенем стійок. Цей комплекс бараків чи землянок був побудований симетрично, або асиметрично, залежно від постанови командира. Бараки будували повстанці самі. У тих бараках квартирує по два рої. У середині барака з обидвох боків уставлені лежанки, посередині два ватрища, а над ними отвори димарі. Посередині табору алярмовий майдан, де відбуваються збірки відділу.

Дівчата - Повстанки:

Наші жінки в рядах УПА виконували часто дуже небезпечні функції розвідників, не говорячи вже про такі важливі завдання, як санітарна служба, фармацевти і лікарі. Українські жінки, дівчата і юначки записали себе сотнями геройських чинів, хоробрістю на полі бою й відвагою. Невтомною, муравлиною працею біля писальних машин в бункерах, нераз роками не бачучи цивільного населення та денного світла, записали себе в історію наших визвольних змагань. В зустрічі з ворогом - дорого продавали своє життя. Проворність українських жінок - повстанок і їх бистрота - врятували не одному хворому повстанцеві життя.

Сила УПА була в тому:

А) Що вона-армія народу, яка вийшла з народу і боролася за його національне і соціальне визволення, за побудову української держави.
Б) Що її командири і бійці були виховані на великих і святих ідеалах ОУН, що підтримував весь народ, який і боровся з нею різними способами і засобами.

Сила УПА-в мужності, стійкості, героїзмі її бійців і командирів, в її вмілій партизанській тактиці.


Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2025 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.