CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

ТРЕНІНГОВІ МЕТОДИ НАВЧАННЯ

     Тренінгові методи набувають в наш час все більшої поширеності. На сьогоднішній день не існує загальноприйнятого визначення поняття «тренінг». Це приводить до розширеного тлумачення методу і позначення цим терміном найрізноманітніших прийомів, форм, способів і засобів, що використовуються у процесі викладання.
     Термін «тренінг» має ряд значень: навчання, виховання, тренування, дресирування. Звідси і неоднорідність наукових визначень тренінгу.
     На сьогодні для визначення тренінгу частіше використовується термін “психологічний вплив». Пропонуємо вашій увазі погляд науковця із цієї проблеми.
     Тренінг — це форма проблемного навчання, що орієнтована на відпрацювання й закріплення ефективних моделей поведінки, максимально активну участь слухачів (учасників), взаємообмін досвідом та використання ефективної  групової  взаємодії.
Існує також декілька підходів до визначення тренінгу як певного шаблону узагальнених принципів діяльності:
1. Тренінг як специфічна форма дресирування.
2. Тренінг як тренування.
3. Тренінг як форма активного навчання.
4.Тренінг як метод створення умов для саморозкриття особистості.
     Тренінг — це заплановані та систематичні зусилля з розвитку та вдосконалення знань, навичок, умінь та установок людини за допомогою емоційних засобів навчання. У ході тренінгу набуваються знання та навички активного вирішення певного завдання.
     Мета тренінгу — забезпечити людину знаннями та вміннями, що необхідні їй для виконання конкретних задач.
Тренінг можна розглядати як один із головних методів ефективного
викладання гуманістичних дисциплін у старшій школі, не нехтуючи при цьому  традиційними методами.
     Тренінг базується на принципах, що кардинально відрізняють його від традиційного навчання. До принципів, які покладено в основу тренінгу,

Принцип активності
     У тренінгу люди залучаються до спеціально розроблених дій. Це, наприклад, програвання тієї чи іншої ситуації, виконання вправ, спостереження за спеціальною схемою.
     Особливо ефективними для досягнення цілей тренінгу є ті ситуації, які дозволяють брати участь усім учасникам одночасно.      Принцип активності спирається на ідею про те, що людина засвоює 10 % того, що чує, 50%того, що бачить, 70 % того, що промовляє та 90 %, того, що робить сама. Отже, активність учасників тренінгової групи носить особливий характер, відмінний від активності людини, що слухає лекцію, читає книгу.

Принцип дослідницької (творчої) позиції
     Виховник організовує такі ситуації, які сприяють розвитку і творчості та дають можливість членам групи усвідомити, апробувати нові способи поводження, експериментувати з ними. Реалізація цього принципу часом зустрічає сильний опір з боку учасників тренінгу, оскільки вимагає дотримання моделей поведінки, що суттєво відрізняються від тих,  якими учасники до цього часу користувались.
     У ході тренінгу учасники групи знаходять і усвідомлюють вже відомі  ідеї та закономірності, а також розкривають та удосконалюють свої осо­бисті якості та здібності.

Принцип об'єктивації (усвідомлення) поведінки
     Для здійснення цього принципу використовуються додаткові засоби об'єктивації поводження (наприклад, відеозапис поводження учасників гру­пи в тих чи інших ситуаціях з наступним переглядом і обговоренням). Слід ураховувати, що відеозапис є дуже сильним засобом впливу, здатним впли­нути й негативно, тому ним варто користуватися з великою обережністю.
     Вдало організовані заняття переводять поведінку учасників з імпульсивного на об'єктивований рівень, що дозволяє здійснювати зміни в тренінгу.

Принцип партнерського (суб'єкт-суб'єктного) спілкування
     Це таке спілкування, при якому враховуються інтереси інших учасників взаємодії, їхні почуття, емоції, переживання, визнається цінність особис­тості іншої людини.
     Вміла реалізація цього принципу створює в групі атмосферу безпеки, довіри, відкритості, що дозволяє працювати, не боячись помилок.
     Послідовна реалізація названих принципів — одна з умов ефективної роботи групи соціально-психологічного тренінгу.      Ефективність тренінгу також багато в чому залежить від того, наскільки великим арсеналом за­собів володіє викладач для досягнення тієї чи іншої мети.

ХАРАКТЕРИСТИКА ГОЛОВНИХ МЕТОДИЧНИХПРИЙОМІВ ТРЕНІНГУ

     Найбільш застосовувані методи — це групові дискусії, рольові ігри, психодрама і її модифікації, психогімнастика, метод конкретних ситуацій та ін.
     Вибір того чи іншого методичного прийому, а також конкретного засо­бу в рамках цього прийому визначається наступними факторами:

* змістом тренінгу;
* особливостями групи;
* особливостями ситуації;
* можливостями викладача.

     Базові методи, що використовуються у тренінгах, лекція, метод кейсів, моделювання практичних ситуацій, мозкова атака, дискусія, ситуаційно-рольовіні ігри. Розглянемо окремі методичні прийоми.

Міні-лекція
     Інформація (теоретичні відомості). Тривалість — 10—15 хв.
     Переваги: ефективна для використання у великих групах; не потребує  великих затрат; можливість структурування матеріалу; контролювання ло­гічної послідовності матеріалу; розподіл часу взагалі та між окремими блоками зокрема; дозволяє здійснити систематизацію знань за короткий проміжок часу.
     Недоліки: пасивна роль учасників; відсутність або слабкість зворотного зв’язку; підвищені вимоги до тренера-викладача; небезпека перевантаження аудиторії інформацією; діє тільки на слухові канали; увага слухачів зменшується з кожною хвилиною; ця форма навчання подобається слухачам, у котрих розвинена здебільшого слухова пам'ять; рівень засвоєння фактичного матеріалу низький; уважається що всім учням потрібна однакова інформація й усі учасники тренінгу засвоюють її однаковими темпами, але насправді це не так.

Групова дискусія
     У психологічному тренінгу це спільне обговорення будь-якого спірного питання, що дозволяє прояснити (можливо, змінити) думки, позиції й установки учасників групи у процесі безпосереднього спілкування. Дискусія дозволяє побачити проблему з двох боків, вчить обґрунтовувати свою думку та переконувати інших, вчить культурі полеміки, вмінню прислухатись до інших точок зору.      Дискусії можуть бути структуровані (задається певна тема для обговорення)та неструктуровані.
     Переваги: демонстрація розуміння або нерозуміння обговорюваних питань;
активна передача знань, активна взаємодія, швидкий зворотний зв'язок.
     Недоліки: потребує багато часу; важкість контролювання; можливість відхилення від теми; сильна залежність від групи, рівня її підготовки; ймовірність затвердитися в хибній позиції, можливе виникнення роздратування.

Ігрові методи
     Це ситуаційно-рольові, дидактичні, творчі, організаційно-діяльнісні, та імітаційні ігри.
     Гра допомагає зняти напругу учасників на початку тренінгів, може ви користовуватися для діагностики та самодіагностики труднощів і проблем, крім того, закріплюються певні навички поведінки, здійснюється пошук нових навиків, раніше невідомих, розкриваються творчі здібності учасників
     Переваги: набутий досвід зберігається надовго; емоційне забарвлення; розуміння поведінки інших людей; безпечне середовище.
     Недоліки: штучність, можливість легковажного ставлення зі сторони учасників та розхолодження; існує елемент ризику, оцінюється виступ, а не проблема.

Метод конкретних ситуацій (кейсів)
     Найбільш популярний на сьогодні метод. Інформацію, яка подається у вигляді фактів і базується на реальній ситуації, слід проаналізувати й дати рекомендації щодо її опрацювання. Ці рішення, як правило, не очевидні, не однозначні. Іноді існує багато можливих рішень однієї і тієї ж пробле­ми, іноді такого рішення немає взагалі.
     Є багато різновидів цього методу. У загальному випадку юнацтво отримує текст з описанням конкретної проблеми. Йому потрібно вивчити ситуацію та намітити оптимальне рішення. Потім учасники об'єднуються в невеликі групи, обговорюють досягнення та недоліки запропонованих рішень і на­магаються встановити найбільш оптимальне. У більшості випадків не бу­ває якогось одного, єдино правильного рішення. Одночасне існування де­кількох альтернативних рішень та можливість вибору формують гнучкість підходу до розгляду проблем. Перед учасниками постає задача не стільки знай­ти єдину відповідь, скільки поставити правильні та корисні питання, які можуть передбачати існування декількох альтернативних рішень.
Основні способи застосування метода кейсів:
1. Діагностика проблеми.
2. Діагностика однієї або декількох проблем та вироблення учасниками
методів їх вирішення.
3. Оцінка учасниками застосованих дій, спрямованих на вирішення проб­
леми, та їх наслідків.
     Переваги: реалізм, мінімізація тиску оточуючого середовища, можливість розгляду різноманітних точок зору, зв'язок з реальним життям, активна взає­модія; метод конкретних ситуацій упорядковує знання та факти, удоскона­лює вміння аналізувати проблеми, спілкуватись та приймати рішення, фор­мує власну думку, примушує усвідомити, що не завжди існує єдино правильне рішення; метод орієнтовано на розвиток аналітичних здібностей; це тренінги вирішення проблем, прийняття рішень, ведення переговорів.
     Недоліки: виникнення ілюзій при зіткненні з подібною ситуацією в реальному житі з приводу наявності часу, знань, безпеки для її вирішення.

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2025 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.