CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Весна

Весна…Березень…
Першою ознакою приходу весни вважався посвист байбака. Удосталь виспавшись за довгу зиму, звірятко, відчувши тепло, вилазило з нірки, ставало на задні лапки і, нашорошивши вушка та піднявши вгору писочок(ротик), голосисто сповіщало про свою появу під весняним сонцем. Люди спеціально ходили в степ, щоб не проґавити голос живого провісника тепла. Другою прикметою приходу весни був приліт вівсянок – найперших перелітних птахів.

З 18 березня (Кононового дня) день уже починав переважати за ніч. З цієї нагоди влаштовували цікаві дитячі забави – заклики птахів. Напередодні матері й бабусі випікали з тіста для діток фігурки різноманітних птахів – жайворонків та голубків. Уранці діти ними прикрашали двір і сад, а коли добре пригрівало сонце, юрбами виходили за село, несучи в долонях печиво. Дзвінкі дитячі голоси дружно промовляли:
     Пташок викликаю
     З теплого краю.
     Летіть, соловейки,
     На нашу земельку,
     Спішіть, ластівоньки,
     Пасти корівоньки.

Якщо хтось уперше бачив ластівку, то брав грудочку землі й жбурляв їй услід, приказуючи: "На тобі, ластівко, на гніздо, а людям на добро."

Проте остаточним утвердженням весни вважалося Благовіщення, котре припадає на 7 квітня. З цього дня вже можна будо починати ранню оранку землі.

В деяких селах Бойківщини зберігся звичай на Благовіщення вносити в оселю плуга, прикрасити його, а потім під супровід обрядових пісень урочисто винести до ниви і прокласти першу символічну борозну.

Саме в цій порі починали заготовляти цілющий напій – березовий сік. Заготовлену з дерев, котрі планувалися під вирубування, рідину зливали в діжку, заправляли смаженим ячменем або сушеними грушами-дичками і тримали в прохолодному місці. Такий напій міг зберігатися протягом трьох-чотирьох місяців, був дуже смачний і корисний.

А ще існують народні прикмети березня:

  • 9 – Обретіння – в цей день птахи починають шукати собі місця для гнізд.
  • 15 – Федот – якщо вітряний і холодний день, то довго не з'явиться трава.
  • 18 – Конон – жінки намагаються передивитися і перебрати насіння городини.
  • 22 – Сорок Святих – матері випікали з тіста кожній дитині 40 жайворонків і дітлашня ходила вулицями, накликаючи з вирію птахів.
  • 30 – Теплий Олекса – цей день вже вважався весняним: скресала крига, починалися весняні повені, а люди готували польові знаряддя.


Учитель прекрасного і вічного.

…Був сонячний літній день. Біля київських Золотих воріт художник розташувався із своїми малярськими приладдями. Ось навів він одну лінію, другу, примружено і пильно вглядається у сяючу на сонці позолоту. Та раптом почувся дитячий плач. Художник покинув роботу, пішов гребенем валу і побачив дівчинку, що заблудилася. Навколо не було нікого.

Художник заспокоїв малу, взяв на руки і поніс до Золотих воріт. Тут він посадив дівчинку на свою квітчасту хустку, з клаптиків паперу зробив їй якусь іграшку, дав бублика.

Минав час, але художник не шкодував за ним. Він вирішив припинити роботу, повернутися додому і сповістити про свою "знахідку" до міліції.

Та, дійшовши до Софійського собору, побачив, як назустріч з переляканим виглядом бігла молода, по-домашньому одягнена жінка.

– Мати! – сказав чоловік і, не кажучи більше ні слова, подав дитину… Так оповідають про Тараса Шевченка ті, хто з ним зустрічався, хто знав його.

Дуже любив дітей Шевченко. Особливо розумів він і відчував душу знедоленої дитини. Бо й сам зазначав чимало горя.

Йому довелося бути і пастушком, і на побігеньках в учителя-дяка, і козачком у поміщицьких покоях. Рано залишився Тарас без матері, а потім і без батька.

Рано спізнав тяжку ситітську долю. Перші дитячі роки, коли живі були і дідусь, і батько, і мати, були в Шевченка найщасливішими з усього життя. Він виростав тоді у чуйності й домашньому теплі.

Про це можемо прочитати у поезії " І досі сниться: під горою…". Тут ви побачите і щасливу матір, і сивенького дідуся, і біленьку хатку, і верби над водою…

І коли ми сьогодні читаємо Тараса Шевченка, ми ближче пізнаємо життєві істини. І насамперед ту, що люди не можуть без краси, без поезії. Якби вони втратили відчуття поетичного слова, інтерес до прекрасного, вони перестали б бути людьми.


Розмальовки
Весна Весна Весна


Матеріал підготувала подр. Інна Архитко (Тернопільський осередок)

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2025 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.