Коли маленькому Ісусові було сорок днів, батьки принесли його згідно із Законом до храму.
У той час в Єрусалимі жила праведна та благочестива людина на ймення Семен. Бог обіцяв йому, що він лише тоді помре, коли побачить Месію. Семен з радістю зустрів Дитятко. Взявши Ісуса на руки, Семен сказав: "Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм…" Так зустрівся (звідси й Стрітення) старий Семен з Владикою Неба і Землі.
За народним віруванням, цього дня – 15 лютого – зима з літом зустрічаються. При зустрічі стара баба Зима і молода дівчина Літо сперечаються між собою – кому йти, а кому вертатись. Якщо до вечора стане тепліше – Літо переспорило Зиму, а якщо холодніше – Зима.
Старі люди кажуть, якщо в цей день ясна і тиха погода – буде добрий урожай поля і роїння бджіл. Коли ж відлига – жди пізньої весни.
У цей день у церквах України святять воду і разом святять і свічки. Посвячені на Стрітення свічки звуться "громичними", бо їх запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу. Ці ж свічки давали в руки вмираючому при читанні відхідної молитви.
Освяченій у церкві воді приписувалась магічна сила. За народним уявленням, це цілюща вода. Нею натирали хворі місця.
Основною обрядовою стравою на Стрітення вважається куліш або суп, який приправляється різноманітними прянощами та олією. Випікають обрядові коржики, що називаються мандрики.
Матеріал підготувала Неля Лавриненко
|