CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Рушники

Рушники      Хто мені скаже що таке рушник? А для чого нам потрібен рушник? Чи хтось бачив вишиті рушники?

     Я бачу, що ви багато знаєте про рушник. А чи знаєте ви, що рушник супроводжує людину протягом всього її життя. Рушник присутній при народженні дитини і є символом переходу і відходу людини в інший світ.

     При народженні приймали немовля на рушник. Всі родичі і сусіди, провідували породіллю разом з гостинцями приносили рушник.Коли дитина виростала і збиралася в далеку дорогу то матір обов'язково до її речей клала вишитий рушник, як оберіг.

     А про давню весільну ролю рушника можна говорити довго. Готувати рушники означало готуватися до одруження. Кожна дівчина готувала собі рушники задовго до весілля. Вишивати рушники і сорочки мати вчила доньку ще змалку. В кожен весільний рушник дівчина вкладала свою мрію про майбутнього чоловіка, про щасливе майбутнє одруження. Якщо дівчина пов'язувала рушники сватам то це означало, що вона дає згоду на одруження. А стати на весільний рушник - стати на спільну дорогу.

     Рушника, а часом не одного, брали із собою в дорогу чумаки, військові, заробітчани та усі, хто надовго відлучався від рідної домівки. Рушник чи хустка з квітами вишитими матір'ю, коханою чи дружиною, будять щемний спомин про рідну домівку.

     З сивої давнини до сьогодні зберігся звичай зустрічати гостей хлібом сіллю на рушнику.Не обходиться без рушника і хліборобські свята. Рушником накривають кошика і на Великдень.

     Рушники вживали не тільки на свята, а й на провадження покійника в останню путь. Попереду похоронної процесії несуть хрест, обв'язаний рушником, а на нього кладуть хлібину. За звичаєм домовину спускають у яму на рушниках. Нікому з тих хто допомагає не платять грішми, їм дають хустки і рушники. В Карпатах і на Поліссі зберігся до сьогодні звичай вішати рушник на хрест. Їх змінюють на новіший в поминальні дні. Зняти рушник з хреста-тяжкий гріх.

     "Хата без рушників-не хата",-говорить народне прислів'я. Рушник використовували при будівництві хати. Коли виводилися стіни то на них відразу вішали образ з рушником. Входячи в нову хату, купували або готували нові рушники. В кожній хаті рушник висів на кілочку біля порога, на миснику або на жердочці біля печі. По всій Україні склалися місцеві традиції прикрашати хати рушниками.

     Прибрана рушниками, килимами, різьбленими та мальованими меблями, гарним посудом хата виглядала як писанка.

     Поглянте на ці рушники і скажіть що ви бачите на них.

Рушники

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2024 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.