Воздвиження
Це
свято відзначається на ознаменування двох подій в історії християнської Церкви: віднайдення Господнього Хреста в ІVст та його повернення з перської неволі у ХVст.
Було це в місті Царгороді 312 р. На столицю напали ворожі полчища кесаря Італії Максентія. Військо Константина поступалося ворожому в чисельності та силі. Опинившись у безвиході, захисники міста молилися різним богам, та вони не допомагали. Константин не був християнином, але у його війську служило чимало християн, які молилися до єдиного Бога. І сталася подія, вн ніч перед боєм Константин і його військо побачили на нічному небі напис із зірок: "Цим переможеш".А наступної ночі уві сні Константину явився Ісус Христос, який звелів зробити на військових знаменах хрест і провістив, що Константин переможе. Наступного дня військо виграло битву.
Мати Константина, Свята рівноапостольська цариця Єлена, 326 року дісталася до Єрусалима, щоб знайти хрест господа нашого Ісуса Христа. Іудеї мали звичай закопувати знаряддя страти неподалік від місця страти. Єлена знайшла Хрест.
День знахідки Хреста став святом Воздвиження Хреста.
Друга важлива подія, що стала причиною впровадження свята Воздвиження на Сході і Заході, - повернення Господнього Хреста з перської неволі. Він був викрадений перським царем Хозроєм і повернутий до Єрусалима через 14 років грецьким царем Іраклієм. 27 вересня за новим стилем відбулося урочисте його воздвиження. Повністю Хрест не зберігся. Його частинки стали реліквіями багатьох держав світу, зокрема й Софіївського собору в Києві.
Із святом Воздвиження пов'язують прикмети щодо погоди. Якщо цього дня опадає березове листя, буде довга і тепла осінь, а коли осика скидає ще зелений лист. Треба чекати швидкого похолодання.