О.У.Н.
1. Що значить ОУН?
ОУН це скорочення назви Організації Українських Націоналістів.
2. Хто такі Українські Націоналісти?
Українські Націоналісти це патріоти, які добровільно працювати все своє життя для добра української нації. Коли Україна була у московській неволі, найважнішим завданням праці і боротьби українських націоналістів було визволити Україну з московської неволі, навіть ціною власного життя, щоб вона стала вільною, самостійною, ні від кого незалежною державою. Сьогодні, коли Україна здобула свою незалежність, завданням праці українських націоналістів є допомога Україні в її розбудові як могутньої держави, щоб вона зберегла свою самостійність та стала на рівні інших могутнiх держав світу.
3. Чи "ПАТРІОТ" і "НАЦІОНАЛІСТ" це не те саме?
Ні. Патріотом звемо кожну людину, що любить свій нарід і свою батьківщину. A націоналіст - це людина, що не тільки любить свій нарiд і свою батьківщину, але активно працює для свого народу і бореться так, як лише може, за волю і за кращу долю свого народу і своєї батькiвщини. Націоналіст доказує свою любов до свого народу постiйною, жертовною працею на користь свого народу (не шкодуючи власного буття, карєри, і т.д.).
4. Чи всі Українські Націоналісти належать до ОУН?
Ні. До ОУН належали й належать лише ті українські націоналiсти, які добровільно включилися в ряди революційного підпiлля, щоб як дисципліновані члени ОУН вести революційну боротьбу проти тих, хто поневолює Україну, згiдно доручень і наказів Проводу ОУН. Інші українські патріоти є прихильниками ОУН і дружньо спiвпрацюють з нею.
5. Чи ОУН це одна із українських партій?
Ні. ОУН не є партією. Партія змагається тільки за інтереси якоїсь групи, якоїсь частини народу, або тільки за якусь одну справу. A Організація Українських Нацiоналістів бореться за волю i кращу долю всього українського народу, за те, щоб кожна українська людина була вільною і жила в добробутi на рiдній землi. ОУН ставить добро української нації понад партійні інтереси.
6. Чому дійшло до створення Організації ОУН?
ОУН створено, щоб об'єднати окремі гурти і товариства, якіставили собі за завдання поширення і поглиблення ідейно-политічної революції серед найширших кругів українського народу. УВО (Українська Військова Організація, яка до того часу існувала окремо), влилася також в ОУН і стала її бойовою референтурою.
7. Яке було основне завдання ОУН?
Основним завданням ОУН було вести далылу боротьбу на всіх відтинках за побудову Незалежної Української Держави. Для того було вирішено:
- Розбудувати революційну організацію no всій Україні.
- Вести інтенсивну пропаганду української справи no всіх країнах вільного світу.
- Свою політику і боротьбу спирати на власні сили українського народу, a не чужі орієнтації.
- Готувати старшинські кадри для майбутньої збройної сили України, a зокрема для переведення всеукраїнського повстання.
8. Коли і як постала ОУН (Організація Українських Націоналістів)?
Організацію Українських Націоналістів основано на Першім Конгресі Українських Націоналістів, який відбувся з 28 січня до 2-го лютого 1929 року. Той Конгрес відбувся у Відні, в Австрії, тому його звуть Віденським Конгресом. Тоді було прийнято основні ідеологічні та програмові постанови,та випрацьовано устрій ОУН і вибрано перший Провід Українських Націон Українських Націоналістів, a опісля "Провід ОУН". Це був Провід всієї ОУН. Ha Українських Землях провід звався "Крайова Екзекутива ОУН", a додатком назви даного краю: "Крайова Екзекутива ОУН на ЗУЗ" була проводом ОУН на західноукраїнських землях, окупованих між першою і другою світовими війнами Польщею, "Крайова Екзекутива ОУН на СУЗ" керувала дією ОУН на українських землях під большовицькою окупацією; "КЕ ОУН Буковині", "КЕ ОУН на Прикарпатті", a згодом "на Карпатській Україні". Крайову Екзекутиву очолював Провідник ОУН. Його призначував на пропозицію Крайової Екзекутиви Голова Проводу ОУН, який також називався "Провідник ОУН".
9. У яких формах можемо охопити бойову діяльність ОУН?
Бойову діяльність ОУН можемо охопити в наступних формах:
- Саботаж - означало нищення польської власності на українській землі. Ця акція була звернена проти польської адміністрації: зривання телефонічних і телеграфічних проводів, кидання ґранат до станиць польської поліції тощо, і проти польських дідичів і польських колоністів: палення їніх будівль. Акти саботажу проти польської адміністрації були алярмуючою пригадкою полякам і світові, що український нарід не признає польського панування над Західною Україною і продовжує боротьбу за своє визволення.
- "Екс" - це скорочення слова "експропріяція", що означає привласнення. Польща загарбала західноукраїнські землі насильно, незаконно і збирані нею податки були пограбуванням українського населення. ОУН переводила "привласнення" награбованого: бойовики ОУН переводили вдалі напади на польські поштові уряди і банки і забирали звідти гроші, награбовані польським урядом в українців.
- Акти терору - були скеровані в основному проти тих представників польської влади, що виявили себе особливо лютими ворогами українського народу, або були особливо небезпечними.
10. Крім бойової акції, яку додаткову діяльність проводила ОУН?
ОУН проводила широко розгорнену ідеологічно-вишкільну і політично-пропагандивну роботу.
- Ідеологічно-політичний вишкіл був обов'язковим для кожного члена ОУН. Ha таємних сходинах члени, організовані у п'ятки або трійки вивчали ідеологію українського націоналізму на підставі підпільних видань ОУН "Розбудова Нації", "Сурма", "Український Націоналіст", "Бюлетень Крайової Екзекутиви ОУН" та інших. Кожний член ОУН не лише знав напам'ять, але й приймав за обовязок "Десять Заповідей, або Декалог ОУН", з яких перша визначала основне завдання ОУН: "Здобудеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за неї!" Кожний член повинен був засвоїти собі "12 прикмет характеру українського націоналіста" та 44 "правила життя українського націоналіста. Сходини звена починала "Молитва українського революціонера".
- Ширення націоналістичної літератури: Для всіх українців друкували таємно летючки. Студенти дискутували між собою праці Дмитра Донцова, журнал "Вісник", "Український голос", "Наш Клич" і інші.
- Культ Могил скріпляв пошану до впавших героїв України і бажання іти їхніми слідами. На початку це було влаштування панахид на могилах воїнів українських армій, a згодом введено "Символічні могили українського революціонера, які насипано в кожнім селі.
- Шкільна акція проводилася постійно, a в 1933 р. її проведено масово в усіх селах Західної України. Діти скидали в класах польські герби й портрет польського президента, відмовлялися вчитися пo польськи і домагалися від учителів, щоб вчили їх пo українськи і не про Польщу, a пpo Україну.
- Свято Крут, протимонопольна акція (проти тютюну, алькоголь) і праця в легальних товариствах була доповненнам праці члена ОУН. Кожний член мусив належати до котроїсь з дозволених польською владою українських організацій: "Просвіти", "Рідної Школи", організацій молоді, кооперативи.
11. Де ОУН діяла?
ОУН діяла на всіх землях поневоленої України. Але під Польщею боротьба ОУН була найширше розгорнена. Найважніше в тому, бо Польща була напівдемократична держава. B ній судові процеси були прилюдні і пpeca могла про всі справи звітувати. Тому вся робота ОУН проти Польщі була відома з української і польської преси. Білшовицька Москва ліквідувала українських революціонерів таємно. Сама ж ОУН, щоб не наводити більшовицьку поліцію на сліди революціонерів не подавала нічого про дію ОУН. Вся діяльність ОУН, яка тут згадана відбувалася на Західноукраїнських Землях до 1939 р. Друга Світова війна принесла зa собою нові форми діяльности: Акт 30-го червня 1941 р., постання У.П.А., АБН, повстання у концтаборах Сибіру - Норильськ, Кінгір, Караганда і т.д. як і широка міжнародна роз'яснювальна акція ОУН на зовнішньому форумі.
12. Чи УПА це частина ОУН?
Ні. ОУН під проводом Степана Бандери заініціювала Українську Повстанську Армією і члени ОУН були весь час хребтом УПА. Але в ряди УПА ставали й не члени ОУН,бо УПА стала всеукраїнською революційною армією.
13. Хто Командував Українською Повстанською Армією?
Діями УПА керувало Головне Командування УПА. Головним Комендантом УПА був Роман Шухевич під псевдом ген. Тарас Чупринка. Політично УПА підлягала Українській Головній Визвольній Раді, що повстала в половині липня 1944 року. Рівнож, ген. - хор. Тарас Чупринка, під час увязнення Степана Бандери (1941-1944), керував ОУН. Третій Великий Збір ОУН, що відбувся в Україні в серпні 1943 р., вибрав тричленне Бюро Проводу на чолі з Романом Шухевичом, для керування ОУН. По виході з німецького табору, Степан Бандера перебрав знову провід як Голова Проводу ОУН, або інакше Провідник ОУН, а Роман Шухевич залишився Головою Проводу ОУН на Українських Землях.
Постанови Української Головної Визвольної Ради
Про визнання дня 14-го жовтня 1942 р. днем повстання Української Повстанської Армії (УПА) та про встановлення цього дня святковим днем УПА.
В місяці жовтні 1942 р. на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Українській Повстанській Армії.
1. Для зафіксування цього історичного моменту, визнається день 14 жовтня 1942 р. днем постання УПА.
2. Для вшанування цього моменту, день 14-го жовтня, що збігається з історичним козацьким святом Покрови, вводиться як святковий день УПА.
30 травня 1947 р.
Українська Головна Визвольна Рада
|