CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Марійка Підгірянка

Сьогодні, любі друзі, ми поговоримо про українську дівчинку, яка згодом стала великою українською письменницею, поетесою, народним педагогом, активною культурно-освітньою діячкою – Марійку Підгірянку.

Народилася Марія Ленерт, відома в літературі як Марійка Підгірянка, 29 березня 1881 р. в сім'ї лісничого підгірського села Білі Ослави Надвірнянського р-ну. Росла Марійка в колі дружної багатодітної сім'ї, на лоні чудової природи гуцульського краю, серед чесних, працьовитих людей з доброю душею, творців і носіїв захоплюючих легенд, казок, пісень. Все це мало великий вплив на формування у майбутньої письменниці, демократичного світогляду, гуманних почуттів, любові до рідного краю.

Обтяжений великою сім'єю, батько не міг дати науку всім своїм дітям. Він забезпечив освітою тільки сина. Однак допитлива і здібна Марійка енергійно взялась за самоосвіту. Дівчинка тяглась до науки. Вона з дитинства поринула у світ літератури, а сприяв цьому дідусь по матері, священик Микола Волошин, який навчив улюблену внучку читати і писати. У його домі була багата бібліотека. Провідуючи дідуся, Марійка часто засиджувалась у бібліотеці, вчитувавшись в рядки творів української і світової класики.

А ще змалечку виношувала Марійка Ленерт у серці свою заповітну мрію – стати вчителькою, що спонукало її наполегливо працювати над собою. Завдяки цьому вона самотужки оволоділа навчальним матеріалом і в липні 1896 р. у Коломиї екстерном склала іспити за восьмикласну жіночу школу, а пізніше і за Львівську вчительську семінарію. Тоді молода вчителька поринає у вир улюбленої педагогічної праці, якій присвячує понад 40 років.

Перша світова війна не обминула й сім'ю Домбровських. У березні 1915 р. чоловік мобілізувався до австрійської армії, а Марія з чотирма дітьми евакуювалась в Австрію, але завжди думками линула до батьківщини

Нелегкі випробування випали на долю цієї талановитої жінки; переслідування, звільнення з роботи, злигодні воєнних літ... А тут ще нове лихо...Навесні 1940 року під час бомбардування згорає будинок поетеси, а внаслідок нещасного випадку (попадає під копита переляканого коня) сама Марійка Підгірянка була тяжко покалічена. Їй довелося розлучитися з учительською працею. З 1957 р. Домбровські, як пенсіонери, мешкали в передмісті Львова, де поетеса й померла 17 травня 1963 р. Похована письменниця в Львові на Личаківському цвинтарі. Марійка Підгірянка була вірною дочкою українського народу. В її особі щасливо поєднується талант народного педагога й поетеси, прозаїка й драматурга, перекладача й громадського діяча. Вона йшла в одній лаві зі своїми сучасницями, такими ж педагогами й поетесами, як Уляна Кравченко, Клементина Попович, Чайка Дніпрова, Наталя Кобилянська, які боролися за відродження української нації, за щастя народне, за емансипацію жінки.

Марійка Підгірянка крім віршів, п'єс, перекладів і переспівів, написала ряд оповідань , великі епічні твори-поеми: "Мати страдниця" (1916), "Князь Лаборець" (1923), ряд педагогічних і літературно-критичних статей, як-то: "З Перемишлян", "Ганна Барвінок".

Сьогодні ми з вами ознайомисося з її творами для молодшого юнацтва.

У хатинці

Тихо, ляля моя, спи!
Надворі гудуть вітри.
Надворі мете снігами,
Нам тут добре коло мами.

Нам тут добре у хатинці
І лялюні, і дитинці,
Спи, лялюню, спи!
Хай гудуть вітри!

***

Маленькі наші ноги

Маленькі наші ноги,
Та знають свою путь.
На службу Україні,
Як виростуть підуть.

Маленькі наші ручки,
Та кріпнуть і ростуть.
На службу Україні –
Всі сили віддадуть.

Дитячі в нас серденька,
Та сильне в них чуття:
Любити Україну
Будем ціле життя.

Маленькі наші ноги,
Та знають куди йти.
На службу Україні
Йдім, сестри і брати!

***

Та Оленка, та маленька

Та Оленка, та маленька
Танцювала веселенька,
Танцювала без устанку,
Як світило сонце зранку.

Та Оленка, та маленька
Танцювала веселенька,
Танцювала і в тій порі,
Коли сонце грало вгорі

Та Оленка, та маленька
Танцювала веселенька,
Танцювала вечорами,
Коли сонце за горами.

Коли сонце за горами,
А Оленка біля мами.
Та Оленка, та маленька,
Що гуляла веселенька.


Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2024 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.