CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Про Миколу з Студентського Куреня

Про Миколу 3 Студентського Куреня Був січневий морозний день 1918 року. Раїнка сиділа край вікна й дивилася на сіру, сумну, ледве притрушену снігом вулицю Києва. Швидко пробігали перехожі, мов утікали від холоду.

"Чи довго ще так буде? – думала Раїнка. – Різдво минуло, Водохреща теж, школи нема... У шкільних будинках лежать поранені. Вчителі десь у війську. Мама поїхала на село по харчі. А Микола ще вранці кудись пішов і не вернувся".

— Бабуню, де Микола?

— Та він, дитино, побіг вписуватися до війська. Казав: учора проголосили незалежну Україну.
— Куди ж йому до війська?! Йому ж п'ятнадцять років!

— Видно, треба Україні й таких вояків, – зітхнула бабуня, підкидаючи в піч кусні порубаних старих крісел. Журилася вона, чим будуть топити завтра...

Сиділи мовчки, гріючи руки біля невеличкої печі. Сиділи так цілий день, не ївши, бо й не було чого. Увечері почули під хатою швидкі кроки. Двері з грюкотом відчинилися і вбіг Микола.

— Бабуню, благословіть! Іду на фронт! – крикнув радісно.

— Дитино моя! – заломила руки бабуня. – Хіба ж ти знаєш, що таке фронт?

— Благословіть, бабуню, бо ось, бачте, ні батька, ні матері!
Бабуся швидко поставила на піч чайник, дістала шматок хліба, поклала тремтячими руками на стіл і промовила:

— Хоч з'їж, хоч випий!

Коли Микола нашвидку проковтнув гарячий чай, бабуня взяла в руки малу іконку Матері Божої з "Нерушимої стіни" Софійського собору.

— Хай Бог благословляє тебе, дитино моя!
Зняла з шиї хрестик і дала Миколі.

- А в якому ти курені? – спитала тихо Раїнка.

— У студентському, сестричко, – гордо відповів Микола. – Там – такі, як я – молоді. Ми сьогодні охороняли Педагогічний музей, де засідає Центральна Рада. А завтра, може, виїдемо на фронт, на Бахмач. Ну, прощайте!

І Микола весело вибіг, немовби йшов до товариша в гості. Бабуня тихо плакала.

— Та що це ви, бабуню, вже похорон справляєте? – сказала Раїнка.

— Та й справді, краще молитись. Все ж вони занадто ще молоді, щоб іти на війну. І їх мало. Їх сотні – а в московському війську тисячі.

Сумно минали дні. Приїхала мама з села, привезла харчів. Але ніхто й їсти не схотів. Чекали вісток. Ні тата, ні брата. Зачували: студентський курінь десь аж під Крутами.

Раїнка не виходила з хати бо на вулицях весь час була стрілянина. Аж одного дня хтось сказав, що до Києва вступили синьожупанники і між ними бачили Раїниного батька. Дівчинка закуталась у теплу бабунину хустку й вибігла на вулицю. Затрималася під наріжним будинком на Хрещатику.

Від Дніпра віяв морозний вітер і трусив снігом. І побачила Раїнка військо – чудове військо в синіх жупанах і смушевих шапках. Вояки йшли, вибиваючи такт.

— Тату, тату! – закричала Раїнка. Ось ішов її тато скраю! Вона підбігла й ухопила його за руку, але він глянув на неї почервонілими очима і показав рукою вниз Хрещатика.

— Дивись, дитино! Це ховають хлопців-героїв, що згинули під Крутами. Там і наш Микола.

Хрещатиком посувався інший похід – на Аскольдову могилу. Йшла військова старшина. Священики співали "за упокій". За ними на возах везли у домовинах молодих лицарів. Згинули вони 29 січня 1918 року під Крутами. Триста їх ставили спротив трьом тисячам москалів. Але ні один не здався в полон.

Раїнка не плакала за братом. Вона йшла з гордо піднесеною головою, співаючи "вічная пам'ять" своєму братові-героєві та його друзям.


Ївга Шугай

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2025 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.