CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Росяна краса.

     Давайте згадаємо про який вид народної творчості ми говорили на попередній гутірці. На допомогу пам’яті я тільки додам, що ми говорим про мистецтво, яке твориться з допомогою голки та різнобарвних ниток. Але основа цього мистецтва- душа майстрині. Це- вишивання.

      Сьогодні ж ми поведемо розмову про ще один вид народної творчості, як мистецтво, яке твориться з допомогою волосіння і виблискуючими, мов роса на сонці, бісером і стеклярисом. Бісерне рукоділля прийшло до нас як плетиво, ткацтво, вишивання, різьблення та інші ремесла з глибин історії, передаючись з покоління в покоління.

      Вироби з дрібненького бісеру відомі у всьому світі. Вони були відомими прикрасами Древнього Єгипту, Індії, а сьогодні прикрашають одяг народів Близького і Далекого Сходу, Африки й Індії. Різноманітні за формою, назвою, орнаментацією і технікою виконання, вони свідчать про національний талант і художній смак умільців різних народів.

      На території України вироби зі скла, намисто і бісер були відомі в народі, що населяли її ще в VI-Vст. до н.е. Вже тоді скіфи і сармати прикрашали вишивкою та бісером одяг і взуття, предмети жіночого туалету, а на початку нашої ери - древні слов'яни.

      За часів Київської Русі IХ-ХІІст. жінки і діти носили прикраси із скляного намиста і браслети різної форми і кольору. Згодом, починаючи з ХVст. бісер використовувася для виготовлення церковного одягу і посуду.

      Жінки і дівчата низали ажурні коміри, піднизники- головні пов’язки у вигляді ажурної сітки з бісеру, яка закривала лоб і довгі стрічки підвісок, косоплети і кісники, пояси, і сережки, прикрашали головні убори бахрамою, ряснами.

      Ці прикраси надавали святковості одягу. Виготовляли прикраси, нанизуючи бісер на одну і більше ниток (іноді до 30) вручну і ткали на спеціальному верстаті з нитяною основою. Набирали бісеринку на сувору вощену нитку, кінський волос або тоненький дріт. Переплітаючи нитки з нанизаними по рахунку бісеринками, майстрині створювали яскраві, барвисті візерунки, чергуючи геометричні, стилізовані рослинні або зооморфні орнаменти.

      На Україні прикраси з бісеру гердани (від тюркського гардан, герден- шия) і силянки (від українського-силити, виляти-низити, нанизувати) найбільше популярні в західних областях-Закарпатській, Львівській, Івано-Франківський, Чернівецькій і в окремих районах Тернопільської і Хмельницької.

      Сьогодні напівзабуте мистецтво виготовлення бісерних прикрас знаходить нове життя. Сучасні прикраси з бісеру і стеклярису, як і стародавні, прекрасно поєднуються з одягом і використовуються в сучасній моді.

      …Поодинокі краплі роси миттєво зникають під сонячним промінням, а бісеринки з’єднані руками майстрині не торкає час.


Матеріал підготувала подруга Неля Лавриненко

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2024 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.