CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

Кирило Григорович Стеценко

Кирило Григорович Стеценко       Кирило Григорович Стеценко народився 12 (24 за старим стилем) травня 1882 року в селі Квітки, тепер Черкаської області. У 1903 році закінчив Київську духовну семінарію. Музичну освіту здобув у Києві в музичному училищі РМТ та музично-драматичній школі М.Лисенка (1904-1907 роках), брав уроки композиції в Г. Л. Любомирського. У ці ж роки викладав спів у гімназії й учительській семінарії, вів активну культурно-просвітницьку діяльність в Києві. У 1907 році за революційну діяльність його було вислано з міста.

      Викладав спів у 1907-1911 роках у школах в Александровську- Грушевському (тепер м. Шахти Ростовської області Росії), Білій Церкві (тепер Київська область), та Титрові (Вінницька область).

      У 1912 році прийняв сан священика і оселився в с. Голово-Русаві (тепер у складі с.Олександрівки Томашпільського району Вінницької області).

      У 1917 році Кирило Григорович повернувся до Києва. Брав участь в організації музичного життя і музичної освіти, створив кобзарську школу. Працював у всеукраїнському музичному комітеті відділу мистецтв , а з 1919 року керував музично-хоровою секцією музичного відділу "Дніпросоюзу" в Києві. З його ініціативи створено мандрівні хорові капели, освоєно нотодрукування, засновано музичну бібліотеку. Водночас К.Г.Стеценко викладав у музично- драматичному інституті ім.М.В.Лисенка.

      Для творчості Кирила Стеценка характерна опора на багатство народної пісенності, чим визначається ладоінтонаційна своєрідність його творів, яскрава емоційність, ліризм. Основа його творчості – вокальна музика малих малих форм: ансамблі, хори, романси, пісні і обробки народних пісень. Хоча в хорових творах композитор відтворює особливості народного багатоголосся і використовує імітаційну поліфонію, в нього переважає гомофонно-гармонійний виклад. Із ранніх його творів виділяються: хорова поема "Рано-вранці новобранці" і окремі номери із незавершеної опери "Полонянка".

      В 1905-1911 роках Кирило Григорович Стеценко написав свої найкращі хори –"Садом", "Прометей", "Сон", "Веснонько-весно", "Хмари", "Свобода, рівність і любов", "Усе мило" і кантати – "Шевченкові", "Єднаймося", "У неділеньку святу".

      Писав композитор і твори більших жанрів – сатирична пісня-сцена "Цар Горох", опери "Кармелюк"(незакінчена), "Іфігенія в Тавриді" за мотивами однойменної поеми Лесі Українки. Створив Кирило Стеценко і дві дитячі опери "Лисичка, Котик і Півник" (1910) і "Івасик-Телесик" (1911), писав музику до драматичних вистав "Сватання на Гончарівці" (1909); "Про що тирса шелестіла"(1916), "Гайдамаки" (1919-1921).

      Кирилу Григоровичу належать обробки народних пісень, найвідоміші з яких "Чуєш, брате мій", "Ой болить моя, та й головонька", обробки 50 колядок і щедрівок для змішаного хору. Найкращі пісні і романси Стеценка на слова українських поетів – "Стояла я, слухала весну", "Хотіла б я піснею стати", "Дивлюсь я на яснії зорі", "Вечірня пісня", "Плавай, плавай".

      Написав отець Кирило і 3 літургії, "Панахиду", "Всенощну". Працював як і музикознавець, писав музикознавчі дослідження та рецензії. Був організатором і учасником багатьох шевченківських концертів. У грудні 1920 року Кирило Григорович Стеценко переїхав у село Веприк Київської області, де через два роки, 29 квітня 1922 року, і завершився його життєвий шлях. Нині в селі Веприк знаходиться меморіальний музей К.Г.Стеценка – українського композитора, хорового диригента, музично-громадського діяча, священика, людини, яку вважають одним із корифеїв української хорової культури ХХ століття.

      Син Кирила Стеценка Вадим та онуки Кирило, Галина і Олександра отримали від батька і дідуся в спадок любов до музики, яку вони несуть через усе своє життя.


Підготувала матеріал Леся Скорик, Дніпропетровський осередок.

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2024 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.