CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

День Конституції

Конституція 28 червня 1996 року був прийнятий Основний Закон України -Конституція. Щоб ви змогли усвідомити важливість Дня прийняття Конституції ми проведемо вас стежками минулого нашого народу який боровся за власні права. Для початку виясним ознаки будь-якої держави. Це, перш за все-чітко відокремлена кордонами територія, єдність влади, система податків, призначена на утримання державного апарату, наявність обов'язкових правил поведінки громодян, тобто правових норм, що встановлюються і охороняються державою.

Коли виникла перша збірка правових норм?

      Перша збірка правових норм виникла за часів князя Ярослава Мудрого і називалася вона ""Руська Правда" (термін "правда" означає тут закон), або як ще називали - "Устав Великого князя Ярослава Володимировича в судах". Автор її - київський князь Ярослав, який мав в народі визнання як Мудрий. Князь у Київській державі був вищою судовою інстанцією - він карав і милував на свій розсуд, тому, написавши у 1016 році "правду і статут", Ярослав Мудрий тим самим визнав високе покликання Права і Суду в суспільстві. Він заповідав своєму народові:"…по сій грамоті живіте, як написав вам, так і держіте". На жаль, оригінал "Руської Правди" не зберігся.

Чи прийнята 28 червня Конституція є першою Конституцією України?

      Першою Конституцією була Конституція Пилипа Орлика. Гетьман Війська Запорозького у вигнанні Пилип Орлик та його однодумці Г.Герцик, А.Войнаровський написали "Пакти й конституціїї законів та вольностей Війська Запорозького" і 5 квітня 1710 року уклали їх як угоду між Гетьманом та Військом Запорозьким (власне українським народом). Виходячи з традиції української державності, Пилип Орлик задокументував у Конституції право України на самовизначення й незалежне державне існування. Договір починається з урочистої декларації, що "Україна обох боків Дніпра має бути на вічні часи вільною від чужого панування". Далі йде основний статут державного устрою України, в якому сформульовано головні принципи побудови держави. Насамперед-закріплено принцип визволення України від "чужого панування", принцип поділу влади. Законодавчим органов визнається Рада, з якою Гетьман має попередньо узгоджувати всі важливі державні справи. Генеральний суд повинен діяти незалежно і приймати рішення на основі закону. Конституція Пилипа Орлика, в якій відображена політична думка багатьох поколінь українців-русичів, була написана за 82 роки до Французької революціїї та за 65 років до Декларації незалежності США. На жаль, це свідчить про те, що такий вільнолюбний народ, як українці, на відміну від інших народів Європи чи Америки, не зміг реалізувати свої священні прагнення до волі, не міг здобути і утвердити свою суверенність.

Чи були ще спроби написання Конституції?

      Існування України як Держави не раз ставало історичним фактом, зафіксованим у писанній формі, зокрема в І-ІV Універсалах Української Центральної Ради (1917-1918); у Конституції Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вольності УНР) від 29 квітня 1918 року; у прокламаціях Української Національної Ради у Львові 1918 року; в Акті Соборності України 22 січня 1919 року; в проголошеній 15 березня 1939 року незалежності Карпатської України. І лише 28 червня 1996 року Українська держава посіла "серед народів світу осібне і рівне становище".

Як була прийнята Конституція України?

      До того, як проект Конституції винесли на всенародне обговорення, українці вже проголосували за державну незалежність(1 грудня 1991 року), тобто вони вже зробили свій історичний вибір. І тому з величезною відповідальністю поставитися до документа, який гарантував їхній державі незалежність, а людину визнавав найвищою цінністю. Майже десять проектів Конституції виносилися на розгляд Верховної Ради України протягом 1992-1996 рр. У міжчасі було підписано Конституційний Договір між Президентом України і Верховною Радою. Він часто називається "Малою Конституцією", але головною його було те, що він був укладений на один рік. Неприйняття нової Конституції призведе до хаосу в суспільстві, розвалу економіки, виникнення загрози громадського конфлікту і поставить під сумнів саме і існування суверенної демократичної України. З 27 по 28 червня було проведене цілодобове засідання Верховної Ради де й було прийнято Конституцію України. Конституційна Ніч висвітлила всі риси українського менталітету: низьке пристосуванство і високий патріотизм, зрадництво і непідкупність, обмежене, містечкове мислення одних і державну позицію інших. Та все ж перемогли мудрі і розважливі, ті, хто вірить в Україну і її майбутнє. Історія дала їм такий шанс...


Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2025 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.