CYMnet Logo CYMnet Banner
News/Home
About CYM
Archives
Help
Other CYM Sites
For Sumivtsi Only

До Сторінки Виховника...

На Україну Повернусь

Країно рідна! Ох ти далека мріє!
До тебе все летять мої думки.
Їм страшно й радісно, якась надія мріє...
Так з вирію в свій край летять пташки...

(Леся Українка „Поворіт")

 

На Україну Повернись       Щороку ранньої весни з Єгипту на далеку Україну летять табуни лелек. Вони знають, яка доля вготована їм над білими горами, але знають також і те, що їхнє лелече перелітне життя є не що інше, як безупинне вертання до своїх народжень, до того, що назавжди залишається найріднішим. Хоч дорога далека, тяжка й кривава, хоч багато з них не долетять. Не прилетять і не повернуться ніколи, але однаково треба щоразу битися грудьми, крильми, через силу. У відчаяному клекоті прориватися і прориватися і пробиватися до рідної ріднизни – і що там перешкоди, перепони, небезпеки й чиясь зла воля!

      І так триває уже тисячі літ. І щовесни знов прилітають до Дунаю, Дніпра й Дністра лелеки, знаходять давні гнізда, ждуть своїх суджених і дають початки життю новому і вічному.
(П.Загребельний. „Роксолана")

      Український народ після втрати своєї державності 1240 року (Київську Русь завоювали монголо-татари) аж до 1991 року (проголошення незалежності України)змушений був пити гірку чашу поневолення. Нестерпне гноблення іноземних поневолювачів гнало українців з прабатьківських країв шукати кращої долі далеко за їх межами.

      Нині розрізняють Західну і Східну діаспори. Однією з найдавніших є австрійська. Історія її утворення сягає17 століття. Рятуючись від утисків з боку австро-угорських і польських поміщиків та капіталістів, масово став емігрувати трудовий люд з Південної й Західної України. Перша групова еміграція почалася у 70-х роках. Їхали до Канади, Франції, Аргентини, США та інших країн. Нові хвилі еміграції викликали Перша світова війна, у 60-80-х роках 20 століття емігрували за політичними мотивами. Серед них Яр Славутич (Канада), Н. Лівацька Холодна, Євген Маланюк, Святослав Караванський. Богдан Кравців (США). Іван Багряний (Німеччина) та ін.

      Першим українським поетом у Канаді був Іван Збура (1860-1940), який приїхав з Галичини до Альберти і тут і тут 30 грудня 1989року написав вірш „Канадські емігранти":

Пречиста Діво-мати,
Не дай же нам погибати,
Бідним русинам !
Через море переплисти,
А тут в Канаді осісти
Допоможи нам !,

      На території Канади організовані українські поселення з'явилися 1891 року. Сьогодні тут проживає 1 мільйон українців. 35% вважають рідною мовою українську, а в сім'ях нею розмовляють 23%. Одним з найвизначніших письменників української Канади є Яр Славутич (Григорій Павлович Жученко). Він народився 11 січня 1918р. на хуторі Жученки Херсонської губернії. Ще підлітком Григорій став жертвою примусової колективізації, брав участь у стихійних повстаннях 30-х років проти більшовицької сваволі.

Йдучи у світ минаючи вітчизну,
Беруть на спомин у дорогу грізну
Пучок євшану чи дрібок землі,
Щоб на чужині, у добрі чи злі,
Вони серця потугою снажили
Зазнав і я тієї долі – сили,
Узявши в свій порожній гаманець
Чернеловидий, красний кремінець
Із підмурівка батьківської хати.
Який тепер я радий і багатий!
Зі мною в парі обходивши світ,
Мене зберіг той камінець – граніт.

      Де б не був Яр Славутич, у якій би землі не жив, душею і серцем він завжди залишався з рідною Україною. Ця синівська любов простежується в багатьох поезіях, написаних поетом протягом 40-70-х років.

Не сумуйте степи! Я вернусь!
І замовкне жалоба чаїна.
Обійматиме Скитія! Русь!
І новітня моя Україна.


А рідну землю, що мене зродила
На боротьбу за життєдайні дні,
Я над усе люблю на чужині!

      Вперше після довгої розлуки Яр Славутич побачить рідну Україну лише після 1990 року, коли настали нові часи.

Тоді кожен оглянеться і зрозуміє,
Що ця хата, цей шлях і цей обрій – це Мати – Земля
Що її ображати ніхто не сміє.

      Іван Багряний – найвидатніший політичний речник першої хвилі еміграції з Радянського Союз до Німеччини. У своїх поезіях (кн. „Золотий бумеранг" 1946) стверджує одну дуже дорогу для еміграції істину: всупереч геноциду - людина жива, Україна жива!

      У вірші „Гуляй-поле" поет риторично запитує, за що плюндрують рідну землю? І сам відповідає:

За те, що Ти дика була плідна,
Ясна, як червона калина,
За те, що Ти сонцю близька і рідна
І мила, як тая дівчина!
За те, що Ти в злиднях росла, а цвіла!
Що Волі вітчизною завжди була.
Грімлива, співлива Земле моя!

      Сьогодні ми розповіли лише про окремих письменників української діаспори. Цей список можна було б продовжувати й далі. Проте суть не в тому. Ми прагнули показати те спільне, що єднало і єднає усіх, - синівську любов до своєї України, свого народу.

      Дорогі друзі! Сьогодні ми перегорнули лише окремі сторінки укр. літ. діаспори. Збагнули. Що ж так міцно тримало і тримає цих людей на благословенній Богом землі. „На Україну повернусь"... Ця пісня часто звучить в українському ефірі. Хтось , як Яр Славутич, повертається в Україну, оскільки дочекався незалежності, а хтось, як Іван Багряний, повернулися лише своїми творами.

      Багато ще кому належить повернутися. Можливо, й нам колись удасться спромогтися на власний некрополь у серці нашої Вітчизни – Києві, де буде поховано кращих синів українського народу, яких історія розкинула по світах.


Матеріал підготувала подр. Наталя Темченко, Київський осередок

Новини | Про СУМ | Архів | Довідник | СУМівські Cайти |
Електронна Пошта | Сторінка Виховників | Крилаті |
Легальне | Приватна інформація | Пишіть нам

Copyright © 1999-2024 Спілка Української Молоді. Всі права застережено.